טיול חורף בגליל העליון

החורף החל וגשמים יורדים ברחבי הארץ, זו העונה המתאימה ביותר לחופשה בצפון. אזור הצפון מציע שמורות טבע מהיפות ביותר במדינה, שפע פתרונות לינה לכל תקציב, מסעדות טובות, שווקים דינמיים וססגוניים, אטרקציות רבות, יקבי בוטיק ועוד. כדאי לנצל את האקלים המתון בחורף כדי לצאת לטיולים רגליים בגליל העליון, לפניכם המלצות על מסלולי טיול מושלמים בעונה הקרה.

 

מסלול נחל צלמון

מסלול מומלץ לימות החורף, אורכו כ-3 ק”מ והוא מתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים. המסלול אינו מעגלי אך ההליכה בשבילים נעימה ויחסית קלה, בימים חמים כדאי לשכשך במים ולצעוד בערוץ הנחל. לשמורת נחל צלמון ניתן להגיע מכביש 85 מעכו, השמורה נמצאת על כביש 804, בין צומת רמה לצומת חילזון.

במהלך המסלול עוברים ליד טחנות קמח יפות, מעיינות עם מים צלולים קרירים ויש גם מספר בריכות שכשוך. אפשר להאריך את הטיול ולעקוב אחרי המסלול הכחול המוביל לשרידי טחנות קמח עתיקות ולמאגר המים צלמון, בדרך כדאי לטפס לחרבת צלמון מתקופת הבית השני.

 

מסלול נחל אביב ונחל דישון

מסלול זה מומלץ בעיקר בחורף כדי ליהנות מזרימת מים בנחלים, מצמחייה ירוקה עשירה ומגוונת וממגוון עופות מקננים. מסלול ההליכה יחסית קל ומתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים, אך המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום, אחרת צריך לחזור לרכב באותו שביל.

כדי להגיע לנקודת הסיום יש נהוג על כביש 899 לכיוון מזרח, ולאחר שעוברים את הצומת לכיוון ריחניה יש שלט לכיוון נחל דישון. בחניה יש להשאיר רכב אחד ואז ממשיכים לנקודת ההתחלה הנמצאת במרחק כ-3 ק”מ בהמשך הדרך.

המסלול מסומן במפה בצבע כחול, הוא עובר באפיק של נחל אביב וממשיך לנקודת החיבור והמיזוג לנחל דישון. בתחילת המסלול כדאי לעצור במערות שנוצרו על ידי המים, יש מספר מערות נטיפים באזור, המערות מהוות מקום קינון מועדף על ידי עופות כנו נשרים, עורבים ויונים.

 

מסלול נחל גוש חלב

מסלול יפהפה ויחסית קל, שפחות מוכר למטיילים לכן כדאי להכיר אותו. המסלול מתאים למשפחות, אורכו כ-5 ק”מ, אך מסלול ההליכה בנחל גוש חלב אינו מעגלי לכן כדאי להקפיץ רכב מראש לנקודת הסיום, או לחלופין לחזור באותו שביל לרכב שהחניתם בתחילת המסלול.  

נקודת ההתחלה נמצאת בכפר הערבי גוש חלב, בדרך העולה מצפת ליישוב סאסא. המסלול עצמו מפותל ונמתח לאורך גדות הנחל, לאורכו שרידים של מבנים עתיקים מתקופות שונות, ביניהם שרידים של בית הכנסת העתיק של היישוב הקדום גוש חלב. כמו כן, לאורך המסלול יש מספר מעיינות קטנים, שרידים של טחנות קמח ולקראת סוף המסלול נחל אביב מתמזג לתוך נחל צבעון.

כדי ליהנות מטיולי חורף בגליל העליון כדאי להזמין חופשה בוילה גליליי, מלון בוטיק בגליל, המציע חוויית אירוח נפלאה וייחודית, מיקום מרכזי, חדרים מעוצבים ומרווחים ונוף עוצר נשימה.