המלצות לטיולים בצפת בראש השנה – בתי כנסת עתיקים ורובע אומנים

צפת, העיר הקדושה והמיסטית שוכנת במרומי הגליל העליון. צפת, יחד עם ירושלים, טבריה וחברון – הן ארבע הערים הקדושות ליהודים בישראל. זאת ועוד, כשהמשיח יגיע הוא יופיע מצפת בדרכו לירושלים.

צפת העתיקה החלה לפרוח ממש לאחר גירוש יהודי ספרד ב-1492 כאשר מיסטיקנים ורבנים בעלי שם התיישבו בה והפכו את העיר למרכז הרוחני של עולם הקבלה עם בתי כנסת עתיקים שבהם אפשר לבקר עד היום.

צפת מפורסמת גם ברובע האומנים שלה שמצליח לשמור על הטעם הגלילי המיסטי של העיר עם הסמטאות המרוצפות, האוויר הצלול והנופים המדהימים שמשקיפים אל הרי הגליל העליון מלאי ההוד. כל אלה תורמים לאופי המיוחד והרוחני של העיר שמשכה אליה בעיקר לאחר תום מלחמת העצמאות, אומנים רבים שבחרו להתיישב ברובע הערבי הנטוש בעיר.

סיור בבתי הכנסת העתיקים של צפת

בין הסמטאות של צפת העתיקה, מסתתרים כמה בתי כנסת היסטוריים שבימים אלה של ראש השנה יסייעו לכם להתחבר למיסטיקה שאופפת את העיר הקדושה.

  • בית כנסת האר"י הספרדי – הוא בית הכנסת העתיק ביותר בצפת. במהלך המאה ה-16 התפלל בית כנסת זה רבי יצחק לוריא שהעריך במיוחד את הנוף של הר מירון, בו נמצא מקום קבורתו של רבי שמעון בר יוחאי, שאפשר לראות מחלונות בית הכנסת.
  • בית הכנסת האר"י האשכנזי – הוקם גם הוא במאה ה-16. כאן נהג אותו רב לוריא לערוך קבלות שבת בערבי שבת ובנקודה זו נבנה מאוחר יותר בית הכנסת האשכנזי. אל תחמיצו את ארון הקודש המגולף מעץ זית. והרימו את הראש כדי לראות מעל לארון הקודש אריה בעל פני אדם, כנראה מחווה לקבליסט האר"י.
  • בית הכנסת יוסף קארו – נבנה במקור במאה ה-16 וכמו מבנים רבים בצפת נהרס פעמיים ברעשי האדמה שפקדו את העיר ובכול פעם נבנה מחדש. במהלך השיפוצים שנערכו בפעם השלישית, הותקנה בבית הכנסת רצפת שיש איטלקי שתרם הנדבן האיטלקי גואטה. אפשר לראות את הרצפה היום. אגדה מקומית מספרת שחצי מהתקציב שהוקצה לשיקום המבנה הוצא על הבנייה והיתר נקבר מתחת לאדמה כדי שישמש לימים שבהם יבוא המשיח.
  • בית הכנסת אבוהב – נבנה ב-1490 ובו ספר התורה העתיק ביותר בכול העיר. הספר נשמר מאחורי מנעול ובריח למעט שלוש פעמים בשנה בראש השנה, ביום כיפור ובשבועות – במועדים אלה קוראים בספר העתיק. תהיה לכם הזדמנות לראות אותו כשתבלו חופשה בעיר בחג. תוכלו לראות את הכיפה הפנימית עם כלי הנגינה ששימשו בבית המקדש, סמלי שנים עשר השבטים וארבעה כתרי תורה.
  • בית הכנסת הצדיק הלבן – על שמו של התנא יוסי בנאה שלפי המסורת קבור מתחת לבית הכנסת, הוא אחד משלושת בתי הכנסת העתיקים ביותר בצפת. הבניין נשמר במשך 400 שנה על ידי משפחת שבתו.

סיור ברובע האומנים בצפת

זה לא פלא שהעיר המיסטית במרומי הרי הגליל היוותה אבן שואבת לאומנים. הקבליסטים העתיקים בצפת יצרו בעיר העתיקה מעין חממה ציורית לאומנים מכול הסוגים. כל מי שמבקר בצפת נמשך אל הגלריות הרבות ברובע האומנים.

הרובע ממוקם לצד השרידים של הרובע הערבי שננטש במלחמת העצמאות.

הרובע החל להתפתח כשכונת אומנים לאחר 1948. כשהכפר הערבי ננטש בעקבות מלחמת העצמאות, בחרה קבוצת אומנים לאכלס את הבתים הנטושים ולפתוח במקום גלריות וסדנאות שונות. עד היום מציגות הגלריות סדנאות ויצירות בתחומים שונים של אמנים ישראליים בני זמננו.

האומנים בצפת שממשיכים לחיות ולעבוד ברובע האומנים מזמינים אתכם לסייר בין הגלריות, להציץ לחלונות הראווה שמציגים ציורים וחפצי יודאיקה מהאיכותיים ביותר בארץ ולהיכנס לסטודיו פתוח ולהתבונן באמנים מקומיים שעובדים ליד הנול, ליד כני הציור או עסוקים ביצירת נרות ריחניים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות